انجمن رمز ایران
۱۳۹۷ يکشنبه ۳۱ تير
برگزاری جلسه
تشکیل شورای اجرایی انجمن رمز ایران در مرداد ماه 96
سیزدهمین جلسه از دوره نهم شورای اجرایی انجمن رمز ایران در ساعت 15:30 الی 17:30 روز چهارشنبه 11 مرداد ماه 96 با حضور اعضاء این شورا در محل دبیرخانه انجمن برگزار گردید.
     سیزدهمین جلسه از دوره نهم شورای اجرایی انجمن رمز ایران در ساعت 15:30 الی 17:30 روز چهارشنبه 11 مرداد ماه 96  با حضور اعضاء این شورا در محل دبیرخانه انجمن برگزار گردید.
      این جلسه با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز گردید و سپس با تبریک ایام دهه کرامت و میلاد با برکت امام رضا (ع) وارد دستور شد. در ابتدا پس از بررسی و تصویب صورتجلسه قبلی شورا، مطابق معمول گزارش کلی فعالیت­های دبیرخانه و خزانه­داری انجمن در فاصله زمانی سپری شده از جلسه قبلی شورای اجرایی در تاریخ 14/04/96 به اطلاع اعضاء رسانیده شد.
      در ادامه، گزارش دبیرخانه دائمی کنفرانس­های انجمن و اقدامات مربوط به برگزاری کنفرانس چهاردهم انجمن در دانشگاه شیراز ارائه شد. در این گزارش اعلام گردید که از مجموع 104 مقاله دریافت شده، تعداد 17 مقاله برای ارائه شفاهی و 22 مقاله نیز به صورت پوستر مورد پذیرش قرار گرفته­اند. همچنین تعداد 7 رساله و پایان­نامه نیز برای حضور در رقابت رساله­های برتر دریافت شده­اند که در فرآیند بررسی و انتخاب قرار گرفته­اند. تعداد کارگاه­های پیشنهادی به تعداد 11 کارگاه رسیده است که برنامه آن در حال نهایی سازی است. در این گزارش، آخرین وضعیت حمایت­های مالی از کنفرانس چهاردهم تشریح شد. بر اساس این گزارش، مشکل پیش آمده برای حضور سخنران کلیدی خارجی همچنان پابرجاست و اینکه تلاش­ها برای حل آن ادامه دارد.
    پس از گزارش­های فوق، گزارش جلسات و اقدامات انجام شده توسط کمیته­های انجمن ارائه گردد.
       در این بخش نخست به نتایج جلسات کمیته فناوری و صنعت پرداخته شد و چالش مورد بحث این کمیته در باب نحوه ارزیابی و تأئید محصولات داخلی و مشکلات موجود در مسیر تحویل کد منبع این محصولات به آزمایشگاه­های ارزیابی­کننده مطرح شد و اینکه انجمن به چه ترتیب می­تواند در جهت حل این مشکل کمک نماید. در ادامه گزارش این کمیته، به کیفیت مطلوب برگزاری پنل امنیت در اولین همایش ملی مراکز داده اشاره گردید.
      سپس به ارائه نتایج بررسی­های کمیته علمی در خصوص کسب امتیازات ارزیابی فعالیت­های انجمن در سرفصل مرجعیت علمی از مجموعه شاخص­های ارزیابی عملکرد انجمن­های علمی پرداخته شد و پیشنها­های این کمیته در این خصوص ارائه گردید.
   اقدامات در دست پیگیری کمیته ارتباطات از جمله موضوعات مربوط به روزآمدسازی وب­سایت انجمن و تعاملات مورد نظر با سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، بخش دیگری از مباحث این جلسه بود که در ادامه مطرح شد.
     پس از آن به اقدام مؤثر کارگروه امنیت سامانه­های کنترل صنعتی برای تشکیل جلسه با حضور رؤسا، معاونین و مدیران ارش دستگاه­های اجرایی مرتبط با این نوع سامانه­ها در صنایع مختلف کشور اشاره شد. این جلسه در روز چهارشنبه 04/05/96 با استقبال بسیار خوبی از سوی مدعوین همراه بوده است که بر کیفیت برگزاری محور علمی ترویجی کنفرانس چهاردهم تأثیرات مثبتی خواهد داشت.
     در ادامه جلسه، گزارش کارگروه برنامه­ریزی و نظارت در خصوص آماده سازی سند برنامه راهبردی پنجساله انجمن، مستخرج از برنامه راهبردی ده­ساله انجمن ارائه شد که باید منطبق بر شاخص­های ارزیابی سالیانه فعالیت­های انجمن­های علمی، در جلسه مجمع عمومی سالیانه انجمن در روز نخست برگزاری کنفرانس چهاردهم مطرح و به تصویب برسد.
     در پایان، مصوبه جلسه گذشته در خصوص پیشنهاد «تدوین نقشه­راه تحقق پیشتازی صنعت افتا در سطح ملی بر مبنای سیاستهای اقتصاد مقاومتی» مورد بحث مجدد قرار گرفت و ضمن تأکید بر اهمیت آن، مقرر شد با بررسی لازم در کارگروه مطالعات راهبردی انجمن، نهاد متولی موضوع در کشور تعیین شود تا پیشنهاد اقدام در خصوص آن از سوی انجمن به طور رسمی به ایشان ارائه گردد.
   از جمله تصمیمات متخذه در این جلسه می­توان به موارد زیر اشاره نمود:
   1-    تاریخ جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه انجمن در بعدازظهر روز 15 شهریورماه و در محل برگزاری کنفرانس چهاردهم در دانشگاه شیراز تعیین شد و مقرر گردید اطلاعیه آن از طریق آگهی روزنامه در موعد مقرر به اطلاع اعضاء پیوسته رسانیده شود.
   2-    مقرر گردید موضوع ارزیابی محصولات امنیتی داخلی و چگونگی بازبینی کد منبع این محصولات به عنوان یکی از موضوعات جلسات هم­اندیشی انجمن در نیمه دوم سال جاری در نظر گرفته شود تا در این جلسه با دعوت از نمایندگان دستگاه­های ذی­ربط بتوان به جمع­بندی مناسبی جهت تسهیل در فرآیند تأئید این محصولات دست یافت.
   3-    مقرر گردید از سوی کمیته فناوری و صنعت در خصوص دریافت نامه رسمی سازمان پژوهش­های علمی و صنعتی ایران برای قدردانی از همکاری انجمن در برگزاری پنل امنیت اطلاعات در اولین همایش ملی مراکز داده اقدام شود.
   4-    مقرر گردید با همکاری کمیته روابط بین­الملل در جهت ایجاد بانک اطلاعات اساتید ایرانی مقیم خارج از کشور که در حوزه رمزنگاری و امنیت اطلاعات فعالیت می­کنند اقدام شود تا از این بانک بتوان برای دعوت سخنرانان کلیدی و مدعو در کنفرانس­های سالیانه و مجامع علمی انجمن استفاده نمود.
    5-    در خصوص پیشنهاد «تدوین نقشه ­راه تحقق پیشتازی صنعت افتا در سطح ملی بر مبنای سیاستهای اقتصاد مقاومتی» مقرر شد پس از بررسی موضوع در کارگروه مطالعات راهبردی انجمن، و با تعیین نهاد متولی آن در کشور، اقدامات بعدی با انعکاس رسمی موضوع به این نهاد از سوی انجمن پیگیری شوند.
     جلسه بعدی شورای اجرایی انجمن رمز ایران در روز چهارشنبه 08/06/96 برگزار خواهد شد.
تاریخ:
1396/05/16
تعداد بازدید:
93
منبع:
Copyright @ 2010-2015 Iranian Society of Cryptology. All rights reserved.
Powered by DorsaPortal