انجمن رمز ایران
۱۳۹۷ پنج شنبه ۲ اسفند
کنفرانس چهاردهم برگزار شد
بیانیه پایانی چهاردهمین کنفرانس بین المللی انجمن رمز ایران – دانشگاه شیراز
بیانیه پایانی چهاردهمین کنفرانس بین المللی انجمن رمز ایران – دانشگاه شیراز

مراسم اختتامیه چهاردهمین کنفرانس بین المللی انجمن رمز ایران به عنوان بزرگترین رویداد علمی سالیانه با هدف گسترش دانش رمزشناسی و امنیت اطلاعات و ارتباطات در کشور، عصر روز پنجشنبه 16 شهریور ماه 1396 پس از سه روز تلاش و حضور جمع کثیری از متخصصین و فعالان حوزه افتا برگزار گردید. در این کنفرانس با برگزاری کارگاه های آموزشی، سخنرانی­ های کلیدی و ارائه مقالات علمی پژوهشی حوزه افتا، آخرین دستاوردهای تحقیقاتی و یافته های پژوهشی اندیشمندان این حوزه ارائه گردید. همچنین در این کنفرانس و منطبق بر محور علمی ترویجی آن، نشست تخصصی امنیت سامانه­ های کنترل صنعتی برگزار شد و تعدادی از مقالات علمی ترویجی مرتبط با این موضوع نیز ارائه شد.

در پایان این کنفرانس و در مراسم اختتامیه آن، بیانیه پایانی کنفرانس به شرح زیر قرائت شد که در آن بر انجام برخی موارد ضروری از سوی دستگاه­ های مرتبط در حوزه افتا تأکید شده است.

در راستای تحقق سند چشم­ انداز جمهوری اسلامی ایران و رسیدن به جایگاه برتر و تأثیرگذار کشور در علم و فناوری در منطقه و با توجه به تلاش روزافزون دشمنان برای تضعیف امنیت این مرز و بوم که با استفاده از روش­های مختلف از جمله نفوذ به فضای مجازی (فضای تولید و تبادل اطلاعات) کشور صورت می­ گیرد، و با آگاهی از برخی رویدادهای اخیر در حوزه امنیت این فضا، لزوم اقدامات جدی برای ارتقاء سطح امنیت فضای مجازی کشور بیش از پیش احساس می­شود. در پایان برگزاری چهاردهمین کنفرانس بین­ المللی انجمن رمز ایران، فرصت را غنیمت شمرده و بر انجام موارد زیر از سوی دستگاه­ های اجرایی و نهادهای مختلف مرتبط، با هدف تقویت زیرساخت­ های حوزه افتا تأکید می­ نمائیم:

 

1-    ارزیابی اجرای سند افتا (امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات) و به­ روزرسانی آن بر اساس شرایط و نیازهای روز کشور به عنوان یک ضرورت ملی مورد توجه قرار گیرد.

2-    توسعه تحصیلات تکمیلی و پژوهش ­های حوزه افتا به عنوان یک حوزه راهبردی، در داتشگاه ­ها و مراکز پژوهشی مورد توجه و حمایت جدی قرار گیرد.

3-    سیاست­ های حمایت از شرکت­های دانش­ بنیان و محصولات داخلی در حوزه افتا و همچنین ممنوعیت واردات تجهیزات این حوزه (که امکان ساخت آنها در داخل کشور وجود دارد) از سوی مراجع سیاست­گذاری و قانون­گذاری در کشور تصویب و اجرا گردد.

4-    برنامه راهبردی و نقشه راه توسعه امنیت در حوزه ­های مختلف صنعتی کشور تدوین و در مسیر اجرا قرار گیرد.

5-    به ایجاد سازوکارهای لازم برای پیشتازی صنعت افتا به عنوان یک صنعت حیاتی جهت ارتقاء امنیت فضای مجازی کشور توجه ویژه مبذول گردد.

6- ارزیابی و امن ­سازی سامانه­ های کنترل صنعتی به منظور ارتقاء سطح امنیت و بهره ­وری این نوع سامان ­ها در سازمان­ های حیاتی، حساس و مهم کشور مورد توجه جدی قرار گیرد.

7-    به ابعاد مختلف علمی، فنی و حقوقی بکارگیری روش­ های رمزنگاری نوین توجه شود و در جهت بررسی و تصویب راهکارهای حقوقی و فناورانه لازم برای مواجهه هوشمندانه با کاربردهای رو به گسترش آن مانند رواج استفاده از رمزارزها در کشور اقدام گردد. 

تاریخ:
1396/06/19
تعداد بازدید:
141
منبع:
Copyright @ 2010-2015 Iranian Society of Cryptology. All rights reserved.
Powered by DorsaPortal