انجمن رمز ایران
۱۳۹۷ جمعه ۲۸ دي
تشکیل شورای اجرایی انجمن رمز ایران
پانزدهمین جلسه از دوره نهم شورای اجرایی انجمن رمز ایران روز چهارشنبه 5 مهر ماه 96 برگزار گردید.
پانزدهمین جلسه از دوره نهم شورای اجرایی انجمن رمز ایران در ساعت 15:30 الی 17:30 روز چهارشنبه 5 مهر ماه 96 با حضور اعضاء این شورا در محل دبیرخانه انجمن برگزار گردید.

این جلسه با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز گردید و سپس صورت جلسه قبلی شورا مورد بررسی و تصویب قرار گرفت. پس از آن، مطابق معمول گزارش کلی فعالیت­ های دبیرخانه و خزانه ­داری انجمن در فاصله زمانی سپری شده از جلسه قبلی شورای اجرایی در تاریخ 08/06/96 به اطلاع اعضاء رسانیده شد.

در ادامه، گزارش آقای دکتر شیخی دبیر محترم کنفرانس چهاردهم انجمن در دانشگاه شیراز از برگزاری این کنفرانس ارائه شد. در این گزارش ضمن اعلام بازخوردهای مثبت کنفرانس، به بیان کیفیت کنفرانس در بخشهای مختلف آن اشاره شد و برخی مشکلات آن نیز مطرح گردید. در پایان این گزرش که مستندات آن متعاقباً در اختیار دبیرخانه انجمن قرار خواهد گرفت، از زحمات آقایان دکتر شیخی و دکتر کشاورز در برگزاری این کنفرانس تقدیر به عمل آمد.

سپس دبیرخانه دائمی کنفرانس ­های انجمن به ارائه گزارش فعالیت­ های این دبیرخانه پرداخت و در آن به ضرورت یک راهکار اجرایی مناسب برای دعوت از سخنرانان خارجی اشاره نمود و اینکه در بخش کارگاه­ های کنفرانس بهتر است از برخی افراد دعوت کنیم تا کارگاه ­های مورد نیاز را برگزار نمایند.

در ادامه جلسه به استماع گزارش کمیته ­های انجمن و بررسی فعالیت­ های این کمیته ­ها در طول یک ماه گذشته پرداخته شد. پیشرفت کارگروه واژگان افتا ارائه گردید و اینکه قرار است در دی ماه سال جاری از واژه­ های تدوین شده در شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی جدید دفاع شود. در گزارش کمیته فناوری و صنعت به موضوع کنفرانس چهاردهم پرداخته شد و اینکه خوب است در کمیته علمی کنفرانس، نمایندگانی از صنعت افتا نیز حضور داشته باشند. در گزارش اقدامات کمیته علمی به تدوین آئین­نامه­ های استاد برجسته و سخنران برجسته توسط این کمیته اشاره شد که باید توسط کارگروه نظارت و ارزیابی انجمن بررسی شوند. در ادامه، گزارش کمیته ارتباطات ارائه شد و اینکه با بررسی فهرست اسامی اعضاء پیوسته انجمن که در سه مجمع قبلی حضور داشته ­اند، تلاش می­شود تا برای مجمع بعدی انجمن یک فهرست دقیق از اعضاء پیوسته انجمن تهیه گردد. سپس گزارش جلسه مسئولین شاخه ­های دانشجویی انجمن در حاشیه برنامه کنفرانس چهاردهم ارائه شد و اینکه سند راهبردی شاخه ­های دانشجویی انجمن در این جلسه به اطلاع و تأئید رسیده است که باید در شورای اجرایی انجمن تصویب شود.

در بخش پایانی جلسه به ارائه گزارش کارگروه مطالعات راهبردی پرداخته شد و با بیان جمع ­بندی این کارگروه در خصوص نقشه راه «تدوین نقشه ­راه تحقق پیشتازی صنعت افتا در سطح ملی بر مبنای سیاست های اقتصاد مقاومتی» مقرر شد در جلسات بعدی این کارگروه به تدوین راهبردهای کلی این نقشه ­راه پرداخته شود تا به نهادهای متولی آن برای تدوین «نقشه ­راه» مورد نظر پیشنهاد گردد.

از جمله تصمیمات متخذه در این جلسه می­توان به موارد زیر اشاره نمود:

    1-    با توجه به تعیین حوزه ICT به عنوان یکی از چهار حوزه با اولویت برای تدوین سیاست­ های کلی در دوره پنج ساله جدید مجمع تشخیص مصلحت نطام، مقرر شد نظرات انجمن برای درج در این سیاست­ها به صورت مکتوب از طریق بحث و بررسی لازم در کمیته­ های انجمن ارائه شود.

    2-    مقرر شد با همکاری و هماهنگی انجمن فرماندهی و کنترل، و در راستای تفاهم­ نامه همکاری قبلی با سازمان پدافند غیرعامل، نسبت به تنظیم تفاهم­نامه همکاری جدید با این سازمان اقدام گردد.

    3-    مقرر شد موافقت با موارد درخواست برای استفاده از نشان انجمن رمز ایران بر روی کتاب­های مرتبط با موضوع کار انجمن که از سوی اشخاص حقیقی یا حقوقی پیشنهاد می­شوند، به تأئید گزارش داوری این کتاب ­ها از سوی کمیته علمی انجمن منوط گردد.

    4-    مقرر شد بیانیه پایانی کنفرانس چهاردهم از طریق ارسال نامه با امضای ریاست انجمن برای سازمان­ ها و دستگاه­ های اجرایی ذی­ربط ارسال گردد.

    5-    مقرر شد پیشنهاد کمیته فناوری و صنعت در خصوص استمرار نگاه صنعتی به مقوله افتا در برنامه کنفرانس­ های انجمن، به صورت مکتوب به دبیرخانه دائمی کنفرانس ­های انجمن داده شود.

    6-    با کلیات پیشنهاد برگزاری یک همایش خاص با موضوع کاربردهای صنعتی افتا موافقت شد و مقرر گردید جزئیات آن از سوی کمیته فناوری و صنعت به شورای اجرایی ارائه شود.

    7-    مقرر شد هماهنگی­ های لازم برای برگزاری نشست هم ­اندیشی فصلی انجمن در آذرماه 96 با موضوع «معاهدات بین­ المللی در حوزه افتا» توسط کمیته ارتباطات و با همکاری سایر کمیته ها انجام شود.

8-    در خصوص موضوع «تدوین نقشه ­راه تحقق پیشتازی صنعت افتا در سطح ملی بر مبنای سیاست های اقتصاد مقاومتی» مقرر شد از طریق کمیته مطالعات راهبردی انجمن در جهت تدوین راهبردهای کلی این نقشه ­راه اقدام گردد و با ارائه این راهبردها، پیشنهاد تدوین «نقشه­ راه» مورد نظر به نهادهای متولی آن داده شود.

 

جلسه بعدی شورای اجرایی انجمن رمز ایران در روز چهارشنبه 03/08/96 برگزار خواهد شد.

تاریخ:
1396/08/11
تعداد بازدید:
103
منبع:
Copyright @ 2010-2015 Iranian Society of Cryptology. All rights reserved.
Powered by DorsaPortal